Pchjongjang, 19. října čučche 105 (2016) – V Lidovém paláci kultury se konal 18. a 19. října sjezd Červeného kříže KLDR. Zhodnotil provádění cílů strategického rozvoje 2012 – 2016 a ročních akčních plánů od svého sjezdu v r. 2012 a diskutoval problémy vznikající při rozšíření a rozvoji humanitární činnosti společnosti.
Přítomen byl Jang Hjong Sop (Yang Hyong Sop), viceprezident prezídia Nejvyššího lidového shromáždění, členové Ústředního výboru společnosti, funkcionáři ČK v ústředních a místních oblastech, dobrovolníci ČK a mladí členové ČK. Přítomni byli na pozvání zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže, Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce a komor ČK v Dánsku, Finsku a Velké Británii, diplomatičtí zástupci a zástupci mezinárodních organizací v KLDR, členové delegace mezinárodního výboru Červeného kříže a delegace Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce, pracující v KLDR.
Jang Hjong Sop ve svém gratulačním projevu uvedl, že společnost ČK úspěšně realizovala své poslání a úlohu pod vedením prezidenta Kim Ir Sena (Kim Il Sunga), předsedy Kim Čong Ila a nejvyššího vůdce Kim Čong Una. Vyjádřil přesvědčení, že společnost bude jako vždy učinit velký pokrok v ušlechtilé humanitární činnosti, doufaje v úspěšný sjezd. Boris Michel, delegát Mezinárodního výboru Červeného kříže, a Christopher Staines, delegát Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce, ve svých projevech vyjádřili svou vůli k dalšímu posílení mezinárodní spolupráce s tím, že společnost Červeného kříže KLDR provádí práci k uskutečnění základního principu hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce zodpovědným způsobem.
Sjezd vyslechl zprávu. Referent uvedl, že ve sledovaném období společnost plně prováděla vedoucí roli, aby se ujistila, že funkcionáři a dobrovolníci ČK vykonávali svoji odpovědnost a povinnosti v souladu se změněnými okolnostmi a stavem a požadavky objektů, kterým společnost ČK pomáhala. Zdůraznil potřebu bránit a zachovat a oslavovat činy velkých vůdců a rozvíjet společnost ČK v humanitární organizaci.
Poté následovaly projevy. Sjezd přezkoumal plnění rozpočtu společnosti ve zkoumaném období a upravil pravidla. Také diskutoval strategický plán a rozpočet do roku 2020 a zvolil nové členy vedoucích orgánů.
70 let Červeného kříže KLDR
Ve středu se konalo shromáždění v sále kultury Čcholima u příležitosti 70. výročí Červeného kříže KLDR. Přítomen zde byl předseda Kang Či Jong (Kang Ji Yong) a členové Ústředního výboru Červeného kříže KLDR, funkcionáři ČK KLDR v ústředních a místních oblastech, dobrovolníci a mladí členové ČK a pracující ve městě.
Přítomni byli na pozvání zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže, Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce a komor ČK v Dánsku, Finsku a Velké Británii, diplomatičtí zástupci a zástupci mezinárodních organizací v KLDR, členové delegace mezinárodního výboru Červeného kříže a delegace Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce, pracující v KLDR.
Ri Ho Rim, generální tajemník ÚV společnosti, řekl ve svém projevu, že společnost úspěšně provádí své poslání a povinnost zahrnující masové zdravotnictví a hygienu a záchranné práce, válečnou záchranu a protiepidemické aktivity, realizaci repatriace Korejců v Japonsku, humanitární podporu různých zemí světa, činnosti ke snížení neštěstí a bolesti krajanů způsobených rozdělením země, prevenci katastrof, předchozí prevenci, naléhavé protiakce v době katastrof, obnovu a rozvoj a prevenci různých druhů onemocnění. Řekl, že společnost bude jako vždy zachovávat a oslavovat nesmrtelné činy neskonale velkých mužů hory Pektu a hmatatelně přispívat k celostátnímu boji k uskutečnění nezávislého znovusjednocení země.
Představeni na shromáždění byli funkcionáři, dobrovolníci a mladí členové ČK, kteří jdou příkladem v práci ČK. Účastníci si prohlédli fotografie a knihy, které ukazují hrdou historii a činnost Červeného kříže KLDR a zhlédli video “Červený kříž KLDR 1946-2016”. Následovalo umělecké představení, věnované mladými členy ČK a Tedongskou školou nevidomých oslavě 70. výročí společnosti. Ve stejný den Ústřední výbor Červeného kříže KLDR pořádal recepci.
Poštovní známka k 70 letům ČK KLDR
Pchjongjang, 18. října čučche 105 (2016) (KCNA) – Státní známkový výbor KLDR vydal známku (jednotlivou) u příležitosti 70. výročí založení Červeného kříže KLDR.
V horní části známky jsou zobrazena písmena “70. výročíČerveného kříže KLDR” a v její dolní části “humanismus“, “nestrannost“, “neutralita” a “nezávislost” se znakem ČK v jejím středu.
ČK KLDR vznikl dne 18. října čučche 35 (1946) z podnětu prezidenta Kim Ir Sena (Kim Il Sunga).
Jsme Češi a Slováci, organizovaní v České a slovenské studijní skupině myšlenek čučche, založené 3. května 2022 a navazující na dlouholeté tradice československo-korejských, česko-korejských a slovensko-korejských vztahů.
Studijní skupina není uznávána, natož ovládána velvyslanectvím ani jinými orgány Korejské lidově demokratické republiky. Podmínkou členství není souhlas s politikou KLDR.
Předsedou České a slovenské studijní skupiny myšlenek čučche je Lukáš Vrobel, nositel Řádu přátelství Korejské lidově demokratické republiky (udělen 2019). Není podporovatelem současného směřování KLDR a nespolupracuje s ní.
Nejsme (od 3. května 2022) Společnost česko-korejského přátelství Pektusan a nejsme (odjakživa) ani velvyslanectví či jiný orgán nebo organizace Korejské lidově demokratické republiky.
Kniha „Třikrát v Severní Koreji – bez růžových i černých brýlí“
Předseda České a slovenské studijní skupiny myšlenek čučche a nositel Řádu přátelství Korejské lidově demokratické republiky Lukáš Vrobel vydal knihu „Třikrát v Severní Koreji – bez růžových i černých brýlí“ (v elektronické podobě, 197 stran, soubor PDF ke stažení zde – 9,56 MB). Kniha popisuje zážitky ze tří autorových návštěv v KLDR v letech 2017-2019 a některé souvislosti. Není nekritickou obhajobou KLDR.
Jednotlivé kapitoly s větším počtem fotografií naleznete v záložce “Naše delegace v KLDR” nebo v nabídce níže.
Jednotlivé kapitoly knihy s rozšířeným fotografickým materiálem
Zabývá-li se člověk patolízalstvím, stane se z něho hlupák, jestliže národ - pak hyne země a jestliže strana, pak je ztracena revoluce.
KIM ČONG IL
Je třeba vnímat stranické ideje jako absolutní pravdu, pevně je hájit a transformovat do vlastního revolučního přesvědčení. To je nezbytné pro správné chápání, výklad a propagandu filosofie čučche.
KIM ČONG UN
Síla socialismu není ničím jiným než silou kolektivismu. Všechna odvětví a všechny jednotky by měly přikládat prvořadý význam zájmům státu, strany a revoluce, představit úspěchy a zkušenosti získané předními jednotkami a dělat mílové kroky v plamenech kolektivistické soutěže.