Skip to content

Monthly Archives: november 2017

Kim Čong Un vydal rozkaz k testovací střelbě nové mezikontinentální balistické rakety

 

Pchjongjang, 29. listopadu čučche 106 (2017) – Soudruh Kim Čong Un, nejvyšší vůdce naší strany, státu a armády, vydal 28. listopadu čučche 106 (2017) vlastnoručně podepsaný rozkaz k provedení testovací střelby nově vyvinuté mezikontinentální balistické rakety Hwasong-15.

Vláda Korejské lidově demokratické republiky vydala následující prohlášení o úspěšném testu nové mezikontinentální balistické rakety: Číst dál

Kim Čong Un navštívil Sunčchonskou sumčí farmu

Pchjongjang, 28. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Vážený nejvyšší vůdce soudruh Kim Čong Un poskytl terénní pokyny nově vybudované Sunčchonské sumčí farmě.

Prohlédl si mozaiku, která zobrazuje laskavý zjev velkého vůdce soudruha Kim Čong Ila, postavenou v areálu farmy, poté si o farmě vyslechl informace před vyobrazením pohledu na ni z ptačí perspektivy.
Farma s celkovou podlahovou plochou více než 24 120 metrů čtverečních se skládá z hlavního výrobního závodu, pomocné výroby, sanitární a jiných částí a její výrobní kapacita činí 1 200 tun za rok. Číst dál

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Hustá hmla pokryla Panmundžom

Na úsvite jedného novembrového dňa v roku 1996 prišiel súdruh Kim Čong Il do Panmundžomu, ktorý leží na vojenskej demarkačnej línii, predeľujúcej Kórejský polostrov na sever a juh. Bolo pozoruhodné, že súdruh Kim Čong Il tam šiel, vzhľadom na to, že od konca americko-kórejskej vojny v roku 1953 pokračovali vojenské stretnutia medzi KĽDR a Spojenými štátmi a že americké a juhokórejské sily páchali časté vojenské provokácie pozdĺž vojenskej demarkačnej línie. Číst dál

Účastníci národního setkání pěstitelů ovoce navštívili Mangjongde

 

Pchjongjang, 27. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Účastníci národního setkání aktivistů v oblasti pěstování ovoce navštívili Mangjongde, rodiště velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena.
Prohlédli si Revoluční muzeum Mangjongde a historické památky v rodném domě velkého vůdce a připomněli si revoluční životní dráhu prezidenta a jeho vlasteneckých a revolučních rodinných příslušníků.
Účastníci také navštívili hřbitov revolučních mučedníků na hoře Tesong, aby položili kytice k bustě Kim Čong Suk, protijaponské válečné hrdinky.
Prohlédli si Muzeum korejské revoluce a Muzeum Vítězné osvobozenecké války.
Navštívili také Vědecko-technický komplex, Přírodopisné muzeum a Ústřední zoologickou zahradu.

Číst dál

LED světlomety pro lokomotivy

 

Pchjongjang, 27. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Ústavem elektronického zboží v KLDR byl nedávno vyvinut LED světlomet, aby nahradil žárovky s vysokou svítivostí pro elektrické lokomotivy.
Elektrické lokomotivy pchjongjangského železničního byra již byly vybaveny LED světlomety. Číst dál

USA – největší sponzor terorismu

Pchjongjang, 24. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Přední noviny KLDR v pátek přinesly komentáře, které odsoudily Trumpa za to, že znovu zařadil KLDR do seznamu “sponzorů terorismu”.
Od USA je to nanejvýš nestoudná a vážně politicky motivovaná provokace, že označily KLDR za “sponzora teroristů”, ačkoli jsou odsuzovány jako největší sponzor teroristů na naší planetě, říká Rodong sinmun.
Terorismus je tím, co umožňuje lupičskému státu USA existovat, uvádí list a dodává, že USA jsou největším sponzorem terorismu a největším státně sponzorovaným teroristou, všeobecně uznávaným mezinárodním společenstvím.
Svět se stále noří do noční můry terorismu, píše list a pokračuje:
Navzdory silné výzvě mezinárodního společenství proti terorismu nebyl tento dosud vymýcen, ale stal se velkým problémem, protože se rozšiřuje po celém světě přes hranice zemí a regionů.
Teroristické organizace, které uvrhly svět do neklidu a hrůzy, vznikly v rukou USA.
Ještě podstatnější je, že USA se nezdráhají takových banditských činů jako zavraždění vůdce státu za jasného denního světla a svržení režimů těch zemí, které jim způsobují nespokojenost, otevřeným uvržením vojsk agrese, neuspokojeny uložením politických a ekonomických sankcí a všestranným nátlakem. Číst dál

Pracovní strategie pro generální ofenzivu

Pchjongjang, 24. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Na všech frontách korejské revoluce dochází k novému vzestupu díky neporazitelné pracovní strategii, nastolené na druhém plenárním zasedání sedmého Ústředního výboru Korejské strany práce (KSP), navzdory vážným potížím, které jsme zaznamenali ve svém pokroku, uvedl list Rodong sinmun  (Dělnické noviny, ústřední orgán KSP, pozn. překl.) ve své páteční stati.
Pokračuje:
Pracovní strategie nastolená na výše zmíněném plenárním zasedání je cennou směrnicí, neboť nám objasňuje nezměnitelnou cestu a hlavní povinnost pro současnou korejskou revoluci, a bojovým praporem, který nám pomáhá budovat naši sílu a plně projevit její moc.
Slouží také jako mocná zbraň pro iniciativní a ofenzivní překonávání současných obtíží. Číst dál

7. výročí vítězství při ostřelování ostrova Jonpchjong

 

Pchjongjang, 24. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Armádně-lidové společné shromáždění se konalo v kraji Kangrjong v provincii Jižní Hwanghe 23. listopadu u příležitosti 7. výročí vítězství v ostřelování ostrova Jonpchjong.
Přítomno bylo mužstvo a důstojníci Korejské lidové armády včetně sloužících příslušníků, kteří se zúčastnili ostřelování ostrova Jonpchjong, funkcionáři a civilisté ze všech oblastí života v kraji. Číst dál

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Nezaznamenaná cesta

Jedného dňa v novembri 1996 súdruh Kim Čong Il vyrazil na návštevu vojakov brániacich ostrov Čcho v Západnom mori.

Vo chvíli, keď sa motorové člny chystali opustiť prístav, sa rozfúkal prudký vietor. Funkcionári sa súdruha Kim Čong Ila snažili odradiť od plavby v takom zlom počasí. Ale trval na tom, že ostáva na lodi, pričom povedal, že naňho čakajú vojaci na ostrove a že sa nikdy neplavil v takomto prudkom vetre. Číst dál

Třetí národní konference společenských vědců

 

Pchjongjang, 18. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Třetí národní konference společenských vědců se konala v pátek a v sobotu v Domě kultury 25. dubna.
Konference přezkoumala úspěchy a zkušenosti dosažené v oblasti společenských věd od poslední konference a diskutovala o úkolech a způsobech vytvoření nového směru v rozvoji společenských věd, jak to vyžaduje rozvoj revoluce. Číst dál

Štyridsaťštyri dní a nocí

Začiatkom mája mali naliehavý prípad v Ľudovej nemocnici obvodu Čcholima v meste Nampo.

Klinická tabuľka znela:
Meno: Kim Hak
Pohlavie: Muž
Vek: 25
Zamestnanie: Robotník
Symptómy: Popáleniny druhého a tretieho stupňa na 75 percentách tela; 55 percent popálenin je tretieho stupňa; v šoku.

Lekári v nemocnici poskytovali pacientovi prvú pomoc s maximálnym úsilím počas dvoch a pol hodiny. Konala sa lekárska konzultácia, ktorá bola od začiatku v napätej atmosfére. Vtedy Kim Jong Čchol, vedúci oddelenia ortopedickej chirurgie, povzbudil členov oddelenia a povedal: “Môžeme ho úspešne zachrániť, ak s ním budeme úprimne zaobchádzať ako s vlastným bratom alebo príbuzným.” Číst dál

Čche Rjong He se setkal s čínským zvláštním vyslancem Song Taem

 

Pchjongjang, 18. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Soudruh Čche Rjong He, člen prezídia Politického byra Ústředního výboru Korejské strany práce, místopředseda Komise pro státní záležitosti KLDR a místopředseda ÚV KSP, se v pátek setkal a hovořil s ředitelem Mezinárodního styčného oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Číny soudruhem Song Taem, který je zvláštním vyslancem Si Ťin-pchinga, generálního tajemníka ÚV Komunistické strany Číny, v sále shromáždění Mansude. Číst dál

Čchangsong dnes

Okres Čchangsong v provincii Severný Pchjongan sa rozprestiera pozdĺž rieky Amrokkang (známa aj pod čínskym názvom Jalu) na severozápadnom cípe Kórei. Hory predstavujú 95% rozlohy okresu a jeho obmedzená plocha ornej pôdy bola taká neúrodná, že oblasť bola známa ako nevhodná pre ľudské osídlenie.

Tento vzdialený horský región však prešiel obrovskou zmenou v ére Strany práce.
Hory v regióne, ktoré boli príčinou osamelosti a chudoby v minulosti, sa zmenili na “zlaté hory”, kde rastie rôzne divé ovocie a údolia sú posiate stádami kôz a oviec. Číst dál

Kim Čong Un navštívil Kumsongský traktorový závod

 

Pchjongjang, 15. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Vážený nejvyšší vůdce soudruh Kim Čong Un, předseda Korejské strany práce, předseda Komise pro státní záležitosti KLDR a vrchní velitel Korejské lidové armády, poskytl terénní pokyny Kumsongskému traktorovému závodu, který úspěšně provedl úkol v oblasti výroby traktorů nového typu, svěřený stranou, v revolučním duchu soběstačnosti. Číst dál

Trumpova návštěva je obchodní cestou

Pchjongjang, 11. listopadu čučche 106 (2017) (KCNA) – Mluvčí Ministerstva zahraničních věcí KLDR v sobotu zveřejnil následující prohlášení:
Trump pokračuje ve své první cestě po Asii od doby, kdy nastoupil do úřadu, a od pátého dne tohoto měsíce se ochomýtá v okolní oblasti naší země.
Jeho současný výlet do okolního regionu je návštěvou válečného štváče ke konfrontaci pro zbavení KLDR jejího sebeobranného jaderného odstrašování. Není to nic jiného než obchodní cesta paliče války pro obohacení monopolů  obranného průmyslu USA ždímáním peněz z pytlů svých podřízených “spojenců”.
Trump během své návštěvy odhalil svou pravou povahu jako ničitel světového míru a stability a žebral o jadernou válku na Korejském poloostrově. Číst dál

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Múdre predpovede

V noci 20. októbra 1979 sa rozprával súdruh Kim Čong Il so skupinou funkcionárov. Analyzoval rozbroje v režime Pak Čong Hi a boje juhokórejského ľudu proti diktatúre Yushin. Pripomínal, že Pakov režim má obmedzenú životnosť.

Funkcionári sa na seba nedôverčivo pozerali. Pakov režim podporovaný Spojenými štátmi sa javil ako veľmi silný. Preto súdruh Kim Čong Il vysvetlil: “Vzhľadom na akútne rozpory a vývoj v južnej Kórei je pravdepodobné, že sa stane niečo šokujúce. Zdá sa, že Pakova yushinská diktatúra sa blíži k svojmu Waterloo; Spojené štáty sa dokonca možno rozhodnú odstrániť svojho poskoka.” Číst dál

Pchjongjanský zvon

Pchjongjanský zvon, jedna z kultúrno-historických pamiatok Kórey, bol odliaty v roku 1726. Zvon visí v zvonici na brehu rieky Tedong v hlavnom meste Pchjongjang.

Súdruh Kim Mjong Il, výskumník Ústavu dejín Akadémie spoločenských vied, hovorí:
“Pchjongjanský zvon bol v tom čase jedným z veľkých kórejských zvonov, známy tiež ako ‘pôvab Pchjongjangu’ pre svoj krásny tvar a pôsobivý zvuk. V tej dobe sa všetky brány opevneného mesta Pchjongjang otvárali a zatvárali súčasne podľa vyzváňania zvona ráno a večer. Hovorí sa, že zvonenie tiež informovalo ľudí o všetkých udalostiach, ktoré sa diali v meste.
Zvon má výšku 3,1 metra, pri ústach je hrubý 1,6 metra a váži 12 ton a 914 kilogramov. Telo je trochu širšie smerom k ústam, čo mu dáva pocit stability.”  Číst dál