Skip to content

70 let od úmrtí soudružky Kim Čong Suk

22. září čučche 108 (2019) uplyne 70 let od úmrtí soudružky Kim Čong Suk, velké komunistické revoluční bojovnice, hrdinky protijaponské války, nejbližší spolubojovnice velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena a matky velkého vůdce soudruha Kim Čong Ila, matky Koreje.

Soudružka Kim Čong Suk, revoluční vojačka nejvěrnější velkému vůdci soudruhu Kim Ir Senovi, velká komunistická revoluční bojovnice a matka revoluce, se narodila 24. 12. 1917 ve městě Herjongu v provincii Severní Hamgjong ve vlastenecké a revoluční rodině. Na jaře 1922 rodina odešla do Číny v naději na lepší živobytí. V dětském věku soudružka Kim Čong Suk přišla o starší sestru a otce. Jejího bratra zabili japonští okupanti. Chudá a utlačená začala chápat rozpory vykořisťovatelské společnosti.

 

 

Na jaře 1930 poslal velký vůdce soudruh Kim Ir Sen do vsi Fujanu v kraji Jandži, kde žila, politického pracovníka k podzemní práci. Jím řízená večerní škola přispěla k probuzení jejího politického vědomí.

V r. 1932 ztratila soudružka Kim Čong Suk matku a švagrovou, zabité Japonci. V tom roce vstoupila do Komunistického svazu mládeže Koreje (KSMK). Byla první jeho ženskou členkou ve vsi Fujanu. V listopadu odešla do fujanské partyzánské zóny, kde pracovala jako členka výboru KSMK v 8. okrsku a vedoucí dětských oddílů. V těch dnech byl zabit japonskými imperialisty její poslední bratr Kim Ki Song.

 

 

Později vedla soudružka Kim Čong Suk práci KSMK v partyzánské základně Sandaowan, kde se v březnu 1935 setkala se soudruhem Kim Ir Senem. V dubnu 1936 byla přidělena k hlavní jednotce Korejské lidové revoluční armády (KLRA) pod osobním vedením velkého vůdce. Zajistila vítězství jednotky a bezpečnost jejího velení v bitvě u Fusongu zastavením nepřátel na frontové linii.

Na jaře 1937 byla pověřena rozšířením sítě Svazu pro obnovu vlasti, protijaponské podzemní revoluční organizace. Svými aktivitami v severní a střední Koreji přispěla k výstavbě strany a jednotné národní protijaponské fronty. S několika šičkami a jedním šicím strojem ušila za 20 dní 600 zimních vojenských uniforem. Zajišťovala vaření jídla pro jednotku a péči o staré a nemocné v kruté zimě.

 

 

Během podzemní práce byla uvězněna nepřítelem, ale osvobozena bojem podzemní revoluční organizace a probuzeného lidu. 18. 5. 1939 překročila řeku Amnok pod kontrolou hlavní jednotky KLRA vedené soudruhem Kim Ir Senem, účastnila se bitvy u Musanu a zabila mnoho nepřátel v bitvě u Tehongdanu pod vedením soudruha Kim Ir Sena v květnu 1939. Výtečně uspěla v politickém a vojenském školení v tajném táboře Baishitan v únoru 1940 a dostala jako ocenění od velkého vůdce plnicí pero.

Od počátku června 1941 do jara 1943 pobývala v tajném táboře na hoře Pektu (Pektusan), zřízeném pro hlavní vedení revoluce v září 1936. Zde se 16. 2. 1942 narodil velký vůdce strany a lidu soudruh Kim Čong Il. Soudružka Kim Čong Suk tou dobou tvrdě studovala díla velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena, korejské dějiny a zeměpis, politickou ekonomii a dialektický a historický materialismus. Také ovládla taktiku moderní války a přijala aktivní úlohu v nácviku svaté války k osvobození země. V soutěži ve střelbě v r. 1944 získala 1. místo a dostala za to od velkého vůdce pistoli. Během protijaponského revolučního boje získala hodnost generálky hory Pektu. Navštívila mnoho vojenských jednotek a škol.

 

 

Neúnavně bojovala za výstavbu nové země po dosažení historické věci národního osvobození v srpnu 1945. Propagovala linii výstavby strany, státu a ozbrojených sil vedenou soudruhem Kim Ir Senem, energicky pracovala pro sjednocení vlasteneckých demokratických sil, vedla kampaň za sociální emancipaci žen a budování jednotného svazu žen. Vzdělávala mládež, aby se stala kvalifikovanými pracujícími a opravdovými revolucionáři pro novou demokratickou Koreu. Podílela se na vzniku Kim Ir Senovy univerzity a Revoluční školy Mangjongde. Zaníceně bojovala za demokratizaci vzdělávání. Inspirovala lid k revoluční přestavbě ekonomiky zničené japonskými okupanty a položila základ nezávislé národní ekonomiky.

 

 

Navštívila mnoho továren a staveb. Její revoluční aktivity jsou spojeny například s cementárnou Komusan, metalurgickým závodem Purjong, agitační cestou v nákladním vagónu po Severním Hamgjongu v prosinci 1945, výstavbou Kim Ir Senovy univerzity, regulací řeky Potchong v Pchjongjangu, přádelnou v Pchjongjangu, dnes pojmenovanou Přádelna Kim Čong Suk, škrobárnou v Pchjongjangu, farmou v Kumčchon-ri, Korejským filmovým studiem, kde sázela stromy spolu s velkými soudruhy Kim Ir Senem a Kim Čong Ilem, Ústřední korejskou nemocnicí červeného kříže, Revoluční školou Mangjongde, péčí o osiřelé děti revolucionářů. Řídila práci na „Písni generála Kim Ir Sena“.

 

 

Neúnavně pracovala pro stranu, vůdce, zemi a lid do posledních dní svého života. Ačkoli odešla ve dnech výstavby nové Koreje, její vznešený revoluční duch a zásluhy budou navždy zapsány v srdcích korejského lidu.

Soudružka Kim Čong Suk pečovala o zdraví velkého vůdce a popřála mu pevné zdraví v posledním okamžiku svého života.

V roce 1972 byla soudružka Kim Čong Suk in memoriam vyznamenána řádem Hrdiny KLDR a Zlatou hvězdou Státní vlajky 1. třídy za své nesmrtelné revoluční zásluhy.

 


 

Dle knihy „Kim Čong Suk, matka Koreje“, Korea pictorial, Pchjongjang, čučche 86 (1997)

 

Další obrazy a fotografie ze života soudružky Kim Čong Suk naleznete na samostatné stránce.