Veľký vodca súdruh Kim Ir Sen, večný prezident Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, venoval celý svoj život naplneniu protiimperialistickej veci nezávislosti ľudstva.
Brilantným uplatňovaním filozofického princípu myšlienky čučche, ktorú vytvoril s cieľom boja za národné oslobodenie, vytýčil návod pre národnooslobodzovacie hnutia, ktorý hovorí, že utláčané národy sveta môžu dosiahnuť skutočnú slobodu a nezávislosť vlastným úsilím, ak budú za ňu bojovať.
V júni 1930 predstavil líniu organizovaného ozbrojeného boja vlastných revolučných ozbrojených síl a príslušné strategické a taktické otázky. Vytvoril skvelý príklad v histórii národnooslobodzovacieho boja tým, že po prvýkrát v histórii predstavil vedecké a teoretické vysvetlenie problémov národnooslobodzovacích revolúcií v kolóniách a tým, že viedol protijaponský ozbrojený boj k víťazstvu.
Kultúrna konferencia, ktorá sa konala v Havane na Kube v roku 1968, prijala dokument s názvom Protijaponský ozbrojený boj kórejského ľudu, ktorý sa začal a pokračuje pod priamym vedením súdruha Kim Ir Sena, a rozhodla sa ho prijať ako stratégiu a taktiku protiimperialistického boja za národné oslobodenie národov Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.
V časti dokumentu sa uvádza: „Víťazstvo protijaponského ozbrojeného boja sa dosiahlo vďaka súdruhovi Kim Ir Senovi, vždyvíťaznému geniálnemu veliteľovi, ktorý vytýčil politický program a vedecké metódy na jeho uskutočnenie a vďaka jeho vynikajúcemu strategickému a taktickému vedeniu…”
Veľký vodca súdruh Kim Ir Sen aktívne podporoval národnooslobodzovacie boje utláčaných národov sveta a povzbudzoval ich k dosiahnutiu víťazstva. Poskytol cenné skúsenosti a dôležité pokyny národom rôznych krajín vrátane Mozambiku, Angoly a Zimbabwe a pomáhal im so všetkým, čo požadovali pri vedení ozbrojeného boja za nezávislosť proti imperializmu a kolonializmu.
Robert G. Mugabe, ktorý navštívil KĽDR v apríli 1980, bezprostredne po tom, ako ľud Zimbabwe, ktorý trpel pod útlakom a vykorisťovaním kolonialistov viac ako jedno storočie, konečne dosiahol nezávislosť v zdĺhavom ozbrojenom boji, povedal súdruhovi Kim Ir Senovi: Keďže naša požiadavka a spravodlivá vec sa zhodovali so spravodlivou vecou kórejského ľudu a Kórejskej strany práce, požiadali sme Vás o značnú pomoc, ktorú ste podpísali a poskytli nám tak, ako ste sľúbili; tým ste sa stali skutočne naším najbližším priateľom a nerozlučným spojencom.
Veľký vodca súdruh Kim Ir Sen podporoval a dôveroval pokrokovým národom, ktoré sa snažia o nezávislosť, a vynikajúcim spôsobom prispel k otázke nezávislosti ľudstva.
Vo svojom prejave pod názvom „Za slobodný a mierový nový svet“, ktorý sa uskutočnil na slávnostnom otvorení 85. konferencie Medziparlamentnej únie, ktorá sa konala v Pchjongjangu v apríli 1991, súdruh Kim Ir Sen zdôraznil, že všetky krajiny a národy ako rovnocenní členovia medzinárodnej spoločnosti by si mali zachovať nezávislosť, postaviť sa proti mocenskej politike a rázne viesť svetový spoločný boj s cieľom zabrániť agresii a vojne.
Keď sa súdruh Kim Ir Sen stretol s lídrom Socialistickej strany Francúzska Francoisom Mitterrandom pri jeho návšteve v KĽDR vo februári 1981, povedal mu, že európske krajiny by sa nemali pripojiť k žiadnemu bloku, s cieľom zabrániť novej svetovej vojne, ale mali by urobiť svoje krajiny nezávislými a neutrálnymi a pomôcť rozvojovým krajinám, aby si mohli pevne uhájiť nezávislosť, dosiahnuť mier a vytvoriť nezávislé suverénne štáty.
Mitterrand povedal súdruhovi Kim Ir Senovi, že od nikoho nepočul také cenné poznámky, ktoré by jasne analyzovali a odhaľovali mnohé problémy. Mitterrand bol v máji toho istého roku zvolený za prezidenta Francúzska a na samite G7 povedal, že Kim Ir Sen je vynikajúcim vodcom súčasnej doby.
Aj keď už uplynulo 26 rokov odkedy veľký vodca súdruh Kim Ir Sen odišiel na večnosť, jeho prínos v boji proti imperializmu a za nezávislosť národov je nesmrteľný a s obdivom uznávaný po celom svete.